Schedule of Events

Monday, October 27

Sunday, October 26, 2014

11:00AM–6:00PM                
Expo 2014 Registration

(Great Hall Registration, Third Floor)

 

3:00PM–6:00PM
Convention Registration

(Grand Ballroom Registration, Second Floor)


Monday, October 27, 2014

7:30AM–7:00PM      
Convention Registration

(Grand Ballroom Registration, Second Floor)


8:00AM–6:00PM      
Expo 2014 Registration

(Great Hall Registration, Third Floor)


10.00AM–2:00PM    
Hospitality Lounge

(Grand Ballroom Registration)


INTERNATIONAL DAY PROGRAMMING BEGINS

8:30AM-9:00AM      
Breakfast
(Atlantic Ballrooms 2 & 3, Second Floor)     


9:00AM-9:45AM                  
International Awards Program

Keynote Address:
Mauricio Duran, Universal Pictures International

Rentrak's Latin American Box Office Achievement Award

Anti-Piracy Latin American Government Leadership Award

Award of Achievement

International Exhibitor of the Year

International Distributor of the Year
 


 9:45AM                                 
Buses depart for the AMC Aventura 24 from the lower level entrance of the convention center.  Last bus departs at 9:50AM


10:15AM–12:30PM              
Morning Session at the AMC Aventura

International Distribution and Marketing Presentations


12:30PM-1:30PM     

Lunch
(AMC Aventura Lobby)


1:30PM–3:45PM                  

Afternoon Session at the AMC Aventura

International Distribution and Marketing Presentations

1:30PM-2:15PM                   
Sony Pictures Releasing International
Steven O'Dell, President, International Distribution

2:15PM-3:00PM                   
Walt Disney Studios Motion Pictures International
Martin Iraola, Latin America & Country Manager, Argentina

3:00PM-3:45PM                   
Universal Pictures International
Miguel Mallet, Director, Latin America
 

3D Presentations presented in RealD 3D

 

(AMC Aventura 24, Auditorium 8)
(Buses return to the Westin Diplomat at the conclusion of the presentations.)

                                            


OFFICIAL SHOWEAST PROGRAMMING BEGINS IN ATLANTIC BALLROOMS 2 & 3

3:00PM–5:00PM      
ShowEast Programming

(Atlantic Ballrooms 2 & 3, Second Floor)


5:00PM-8:00PM       
Opening Night Reception on the Expo 2014 Floor

(Great Hall, Third Floor)


8:00PM                                 
Networking Dinner Reception    


9:00PM                                  
Screening

(AMC Aventura 24, Auditoriums 19 & 20)
(Buses return to the Westin Diplomat at the conclusion of screenings.)

 

Tuesday, October 28

8:00AM–5:00PM      
Convention Registration

(Grand Ballroom Registration, Second Floor)


8:00AM–5:00PM      
Expo 2014 Registration

(Great Hall Registration, Third Floor)


9:00AM-9:30AM      
Breakfast

(Atlantic Ballroom Foyer, Second Floor)


9:00AM–10:00AM   
Global Roundtable Seminar

(Atlantic Ballrooms 1-3, Second Floor)


10:00AM                  
Buses depart for the AMC Aventura 24 from the lower level entrance of the convention center.  Last bus departs at 10:10AM.


10:30AM                   
Screening

(AMC Aventura 24, Auditoriums 19 & 20)

(Buses return to the Westin Diplomat at the conclusion of screenings.)


12:00PM–4:00PM    
Expo 2014 & Luncheon

(Great Hall, Third Floor)                


4:00PM
Buses depart for the AMC Aventura 24 from the lower level entrance of the convention center.  Last bus departs at 4:10PM.


4:30PM                      
Screening

(AMC Aventura 24, Auditoriums 19 & 20)


6:00PM                      
Refreshment Break


6:30PM                      
Screening

(AMC Aventura 24, Auditoriums 19 & 20)

(Buses return to the Westin Diplomat at the conclusion of screenings.)


9:00PM                      
Dinner Reception

(Infinity Pool Deck, Westin Diplomat)

                                              

Wednesday, October 29

8:00AM–6:30PM                  
Convention Registration

(Grand Ballroom Registration, Second Floor)


8:00AM–6:30PM      
Expo 2014 Registration

(Great Hall Registration, Third Floor)


8:30AM–12:00PM    
Expo 2014 and Breakfast

(Great Hall, Third Floor)        


11:00AM-12:00PM 
Seminar

(Atlantic Ballrooms 2 & 3, Second Floor)


12:00PM–1:00PM     
Waterfront Luncheon

(Aizia Restaurant, Diplomat Landing)


1:00PM                     
Buses depart for the AMC Aventura 24 from the lower level entrance of the convention center.  Last bus departs at 1:10PM. 


1:30PM                      
Screening

(AMC Aventura 24, Auditoriums 17 & 19)  


3:00PM                      
Refreshment Break


3:30PM                      
Screening

(AMC Aventura 24, Auditoriums 17 & 19)

(Buses return to the Westin Diplomat at the conclusion of screenings.)


6:00PM                                  
Happy Hour on the Expo 2014 Floor

(Great Hall, Third Floor)


8:30PM                      
Exhibitor Relations Presents… FRIGHT NIGHT

(Grand Ballroom, Second Floor)

Thursday, October 30

7:30AM–12:30PM    
Charity Golf Outing

(First bus departs The Westin for the Diplomat golf course at 6:30AM.  One bus will pick up from the Crowne Plaza at 6:40AM.  Breakfast will be provided at the clubhouse from 6:45AM-7:15AM)    


8:00AM–5:30PM      
Convention Registration

(Grand Ballroom Registration, Second Floor)


9:00AM-9:30AM      
Breakfast

(Atlantic Ballroom Foyer, Second Floor)


9:30AM-12:00PM    
ShowEast University - Hosted by the International Cinema Technology Association (ICTA)

(Atlantic Ballrooms 2 & 3, Second Floor)


1:00PM–2:30PM      
ShowEast Hall of Fame Luncheon

 

ShowEast Hall of Fame Induction Ceremony

Moderators:                            
Jeff Goldstein, Warner Bros. Pictures

Clark Woods, iPic Theatres

 

Class of 2014

 

Variety The Children’s Charity Presentation

 

(Grand Ballroom, Second Floor)


2:30PM                     
Buses depart for the AMC Aventura 24 from the lower level entrance of the convention center.  Last bus departs at 2:40PM. 


3:00PM                      
Screening

(AMC Aventura 24, Auditoriums 17 & 19)

(Buses return to the Westin Diplomat immediately following the screening.)


7:30PM                      
Final Night Banquet and Awards Ceremony
Sponsor:                                 
The Coca-Cola Company

Emcee:                                               
David Passman, CEO, Carmike Cinemas

                       

Award Presentations                       

 

ShowEast’s Retail Achievement Award - Presented by Coca-Cola Refreshments

 

Bingham Ray Independent Spirit Award

           

 

Al Shapiro Distinguished Service Award

                                                           

Salah M. Hassanein Humanitarian Award
Malco Theatres
Accepted by Steven Lightman                                  

                                               

Show “E” Award

                                                                                                                                   

(Grand Ballroom, Second Floor)